Prezydent FAI, zaproszeni goście, dziennikarze,  zawodnicy, organizatorzy imprez, w sumie ponad 70 osób przybyło na konferencję prasową Aeroklubu Polskiego do Centrum Olimpijskiego PKOl.

 „Aeroklub Polski jest jednym z najważniejszych graczy w działaniach europocentrycznej Federacji”, powiedział John Grubbström. Jego obecność była podkreśleniem wagi Polski jako regularnego organizatora wielu imprez rangi mistrzostw świata oraz wyników, które osiągają nasi zawodnicy. „World Air Games w Dubaju oraz cztery imprezy I kategorii w Polsce to dla nas najważniejsze zawody w sezonie 2015”, zapowiedział prezes Aeroklubu Włodzimierz Skalik.

 

O tym, jaki był to dla nich rok, oraz o planach na najbliższe miesiące opowiedzieli szybownicy – Sebastian Kawa i Łukasz Wójcik. Akrobacyjny mistrz świata Maciej Pospieszyński nawiązał do swoich planów latania w akrobacji samolotowej, a Bolesław Radomski, wicemistrz świata w lataniu rajdowym, mówił o intensywnym sezonie 2015.

Silna reprezentacja motoparalotniarzy opowiadała o tym, jak łatwo rozpocząć latanie z napędem. Gościem konferencji był również Krzysztof Zapart mający za sobą znakomite wyniki w lataniu balonem gazowym, który przedstawił swoje nadchodzące plany na pobicie rekordu świata w odległości lotu. O rekordach mówili również przedstawiciele projektu Polska Stratosfera, którzy planują kolejne skoki z pułapu stratosfery.

Demonstracja w locie halowego modelu akrobacyjnego

Druga część konferencji skupiła się na mistrzostwach świata w trzech dyscyplinach. O zawodach halowych modeli akrobacyjnych opowiedział Bogdan Wierzba – dyrektor organizacyjny mistrzostw. „Aeromusicals jest porównywalny do jazdy figurowej na lodzie”, nawiązał do atrakcyjności tej dyscypliny.

Slalomowe Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Legnicy zostały omówione przez Adama Paskę – dyrektora sportowego, oraz Marcina Krakowiaka – aktualnego mistrza świata. „Wyścigi motoparalotniowe będą się odbywały na boisku o rozmiarach 80 x 80 m między 12-metrowymi pylonami”, tłumaczył zasady dyscypliny Paska.

IMG_1834

Historia zatoczyła duże koło, po 34 latach Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata wracają do Polski – opowiadał Wojciech Dobrzyński, organizator mistrzostw. Zawody w Zielonej Górze były ostatnią imprezą omawianą na konferencji.

Na zakończenie wydarzenia prezes Aeroklubu podziękował sponsorom, firmom Pfeizer oraz Warter Aviation. Konferencja była również okazją do wręczenia dyplomów z Ministerstwa Sportu dla zawodników i trenerów za wybitne osiągnięcia w sezonie 2014. Z rąk Prezydenta FAI Bogdan Wierzba otrzymał dyplom Franka Ehlinga oraz Złoty Medal Nilu przyznany mu za wybitne osiągnięcia z dziedziny modelarstwa.

Bogdan Wierzba wyróżniony z rąk samego Prezydenta FAI

Dziękujemy za liczną obecność na konferencji oraz publikacje w mediach, które ukazały się po jej zakończeniu. Mamy nadzieję, że rok 2015 będzie obfitował w sukcesy medalowe i organizacyjne.

Categories: Ogólne

Leave a Reply